- Kāpēc WordPress drošība ir svarīga Tavam tiešsaistes biznesam?
- Kāpēc WordPress drošība ir svarīga?
- 5 mīti par WordPress drošību
- Mīts Nr.1: WordPress drošība neatbilst “privātums pēc noklusējuma” principam
- Mīts Nr.2: WordPress ir vairāk pakļauts uzbrukumiem nekā citas platformas
- Mīts Nr.3: WordPress mājaslapas regulāri uzlauž
- Mīts Nr.4: WordPress lapai drošību var nodrošināt arī bez profesionālas izstrādes
- Mīts Nr.5: Visi pieejamie spraudņi un tēmas ir vienādi drošas
- 18 veidi kā uzlabot WordPress drošību
- 1. Regulāri veic atjauninājumus
- 2. Ievēro failu tiesību kodeksu
- 3. Paslēp WordPress versiju
- 4. Izvēlies drošu hostingu
- 5. Pārveido WordPress pieteikšanās URL
- 6. Lieto drošas paroles
- 7. Nedod administratora tiesības redaktoriem
- 8. Ierobežo pieteikšanās mēģinājumu skaitu
- 9. Izmanto SSL sertifikātu
- 10. Atspējo XML-RPC funkcijas
- 11. Izmanto web aplikāciju ugunsmūri (WAF)
- 12. Servera izolācija un VPS izmantošana
- 13. Regulāri atjaunini servera programmatūru
- 14. Nodrošini divpakāpju autorizāciju
- 15. Uzstādi drošības moduļus
- 16. Veido regulāras mājaslapas rezerves kopijas
- 17. Atvadies no liekā – neizmantotiem moduļiem un tēmām
- 18. Nolīgsti profesionāļus, kuri uzturēs Tavu WordPress mājaslapu
- Kopsavilkums
Kāpēc WordPress drošība ir svarīga Tavam tiešsaistes biznesam?
Savas popularitātes dēļ WordPress daudz biežāk kļūst par hakeru, ļaunprātīgu programmatūru un datu zagļu mērķi.
Statistika rāda, ka globālajā tīmeklī 472 miljonu vietņu izmanto WordPress, kas ir 43.3% no visām reģistrētām mājaslapām (Colorlib).
Mēs esam liecinieki vēl nepieredzētam kiberdrošības uzbrukumu skaitam visa pasaulē. Wordfence 2023. gadā bloķēja vairāk nekā 100 miljardus kompromitētu paroļu, un tiek lēsts, ka katru dienu tiek uzlauztas vidēji 30 000 jaunas vietnes (Wordfence).
Ja pirms pāris gadiem mazā un vidējā biznesa īpašnieki vēl varēja maldīgi uzskatīt, ka kiberuzbrukumiem vairāk ir pakļautas lielas vietnes, tad tagad no šiem tiešsaistes uzbrukumiem 43 % ir vērsti pret mazajiem uzņēmumiem, un tikai 14 % no šiem uzņēmumiem ir veikuši visus priekšdarbus savas vietnes aizsardzībai (Smallbiztrends).
Lai arī ir dzirdēts viedoklis, ka WordPress drošība nav pilnīga, un satura pārvaldības sistēma nesniedz pilnu mājaslapas aizsardzību, veicot visus šajā rakstā minētos pasākumus, ir iespējams izveidot augstvērtīgu drošības sistēmu ikvienai uz WordPress veidotai mājaslapai.
Lai tas notiktu, pievērs uzmanību mūsu sagatavotajiem ieteikumiem un ievies tos praksē!
Attēla avots: Hostinger.com
Kāpēc WordPress drošība ir svarīga?
Lūk, kāpēc:
- Nodrošina datu aizsardzību : Mājaslapā ir atrodami sensitīvi dati, tostarp klientu informācija, maksājumu dati un ar biznesu saistīts saturs, tādēļ tik svarīgi novērst datu noplūdi un nodrošināt droša un uzticama biznesa reputāciju;
- Veicina klientu uzticēšanos: Droša mājaslapa vairo apmeklētāju un klientu uzticību. Zinot, ka viņu dati ir drošībā, cilvēki labprātāk iesaistās un veic pirkumus;
- Novērš mājaslapas darbības pārtraukumus: Drošības pārkāpumi, kodu uzlaušanas vai ļaunprogrammatūras iedarbība var radīt vietnes darbības pārtraukumus, kas ne tikai sarežģī uzņēmuma darbību, bet arī ļoti kaitē vietnes reputācijai un nākotnes ienākumiem;
- Nevar rasties juridiskas sekas: Datu izzagšana un vietnes drošības problēmas var radīt juridiskassekas, tostarp naudas sodus un prasības tiesā, īpaši, ja tiek apdraudēti klientu dati;
- Uzlabo mājaslapas SEO: Meklētājprogrammas, piemēram, Google, augstāk vērtē drošas mājaslapas. Droša vietne ar SSL sertifikātu un ieviestiem drošība pasākumiem var uzlabot vietnes pozīcijas meklētājprogrammās.
5 mīti par WordPress drošību
WordPress drošība bieži vien tiek nepietiekami novērtēta, un rezultātā veidojas dažādi mīti, kas rada maldīgu priekšstatu par platformas neaizsargātību. Patiesībā WordPress drošība ir atkarīga no daudziem faktoriem, tostarp atbildīgas pārvaldības, regulāras uzturēšanas un profesionālas konfigurācijas. Aplūkosim dažus izplatītākos WordPress drošības mītus un noskaidrosim, vai tiem ir objektīvs pamatojums.
Mīts Nr.1: WordPress drošība neatbilst “privātums pēc noklusējuma” principam
“Privātums pēc noklusējuma” ir princips, kas saistīts ar datu aizsardzību un privātumu digitālajā laikmetā. Tas nozīmē, ka produkti un pakalpojumi tiek izstrādāti tā, lai nodrošinātu, ka cilvēka privātums tiek aizsargāts jau no paša sākuma, un nav jāveic nekādas papildu darbības, lai pasargātu savus personas datus.
Realitāte: WordPress ir drošs, ja tiek veikti regulāri atjauninājumi, uzstādīti drošības moduļi un ievērota labā prakse. Drošības problēmas parasti rodas no novecojušiem spraudņiem vai nesakārtotas konfigurācijas.
Mīts Nr.2: WordPress ir vairāk pakļauts uzbrukumiem nekā citas platformas
Realitāte: Drošības jautājumi vienādi attiecas uz visām tīmekļa platformām, ne tikai uz WordPress. Servera drošība un uzraudzība ir būtiska ikvienas mājaslapas aizsardzībai no ļaunprātīgiem uzbrukumiem.
TOP 8 e-komercijas platformas internetveikala izveidei
E-komercijas pasaule ir kļuvusi arvien daudzpusīgāka, un tajā ir pieejamas dažādas platformas sava interneta veikala izstrādei – katrai no tām ir savs…
Mīts Nr.3: WordPress mājaslapas regulāri uzlauž
Realitāte: Vietnes, kuru īpašnieki rūpējas par drošību, reti piedzīvo uzlaušanu. Atbildīga vietnes pārvaldība un pastāvīgi drošības atjauninājumi ir būtiski, lai mazinātu uzbrukumu risku.
Mīts Nr.4: WordPress lapai drošību var nodrošināt arī bez profesionālas izstrādes
Realitāte: Izstrādātāja profesionalitāte un drošības jautājumu pārzināšana ir ļoti nozīmīga. Nepareiza konfigurācija var sekmēt lapas ievainojamību, tāpēc pieredzējušu speciālistu piesaiste var būt izšķiroša.
Mīts Nr.5: Visi pieejamie spraudņi un tēmas ir vienādi drošas
Realitāte: Dažu spraudņu un tēmu elementi var būt viegli ievainojami, pat ja tie darbojas. Tālab ieteicams izvēlēties tikai uzticamus resursus no zināmiem izstrādātājiem un regulāri tos atjaunināt.
18 veidi kā uzlabot WordPress drošību
Ja Tava lapa veidota ar WordPress, tad šie vienkāršie, bet efektīvie ieteikumi palīdzēs uzlabot tās drošību un izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem. Izlasi un pārbaudi, vai Tava mājas lapa ir gatava tos atvairīt, cik droša un uzticama tā ir apmeklētājiem.
1. Regulāri veic atjauninājumus
Pievērs uzmanību WordPress satura pārvaldības sistēmas, moduļu un tēmu atjauninājumiem – tie iznāk visai bieži. Tie iekļauj gan kļūdu labojumus, gan jaunus drošības risinājumus. Ja moduļi un WordPress satura pārvaldības sistēma netiek atjaunināti, WordPress drošība ir apdraudēta.
Līdzīgi ir ar dizaina tēmām. 99% gadījumu mājaslapā tiek izmantota tikai viena tēma, bet nereti mājaslapā instalētas četras un vairāk, kas netiek izmantotas. Arī šādi tiek veicinātas mājaslapas uzlaušanas iespējas.
Pārāk reta mājaslapas atjaunināšana var apdraudēt mājaslapas darbību. Ir situācijas, kurās starp tēmām, moduļiem un sistēmu izveidojušās tik lielas atšķirības, ka atjaunināšanas gaitā mājaslapa “sabrūk”.
Tieši tāpēc svarīgi vismaz reizi mēnesī pievērsties arī atjauninājumu jautājumam, un pēc tiem pievērst uzmanību “sabrukušajiem” elementiem vai funkcionalitātēm.
2. Ievēro failu tiesību kodeksu
File permissions jeb failu tiesības ir vēl viens nozīmīgs WordPress drošības aspekts. Brīdī, kad mājaslapa tiek kopēta uz severa, automātiski tiek konfigurētas dažādas tiesības. Tomēr tās bieži vien var apdraudēt satura pārvaldības sistēmas darbību. Piemēram, tas var ļaut trešajām pusēm tieši piekļūt mājaslapai un pārrakstīt failus.
Minētā dēļ īpaši svarīgi ievērot failu tiesību labo praksi jeb kodeksu. Pēc lapas ielādēšanas būtiski pārskatīt, kādas tiesības dotas admin mapei, plugin mapei, kā arī upload mapei. Pārbaude ļaus veikt nepieciešamās tiesību konfigurācijas.
3. Paslēp WordPress versiju
WordPress versijas paslēpšana ir vēl viens solis mājaslapas uzlaušanas mazināšanai. Ja lieto vecāku WordPress versiju vai tā pieejama citiem, pastāv lielāka iespēja uzlaušanai. Hakeriem zinot WordPress versiju, būs vieglāk atklāt dažādus drošības “caurumus”.
4. Izvēlies drošu hostingu
Droša mājaslapa ir iespējama tad, ja tiek arī izvēlēts drošs mājaslapas hostinga sniedzējs. Apdraudējumu var radīt nepareizi konfigurēts serveris un citas serverī esošās lapas. Rezultātā arī no citām mājaslapām iespējams piekļūt Tavas mājaslapas failiem un to uzlauzt vai inficēt. Pievērs uzmanību hostinga sniedzēju serveru konfigurācijai!
5. Pārveido WordPress pieteikšanās URL
Papildu drošībai nomaini standarta pieteikšanās URL, izmantojot tādu spraudni kā WPS Hide Login. Tas ļauj pielāgot pieteikšanās ceļu, padarot to mazāk paredzamu un samazinot piekļuves punktu identificēšanas iespējas ļaunprātīgiem lietotājiem.
Noklusētais URL, “/wp-admin,” ir plaši zināms, un tā maiņa apgrūtina vietnes atradni ļaunprātīgiem lietotājiem.
Kas ir URL? 11 ieteiktumi efektīvas URL saites izveidei
Saīsinājums “URL” – nereti dzirdēts, bet kāda ir tā nozīme? URL (Uniform Resource Locator), kas latviski ir vienotais resursu vietrādis jeb tīmekļa…
6. Lieto drošas paroles
Aizmirsti par “qwerty” vai “parole123” lietošanu, bet izmanto sarežģītas paroles. Viens no rīkiem, kas to palīdzēs paveikt, ir Last Password Generator. Šeit vari izvēlēties gan paroles sarežģītību, gan garumu.
7. Nedod administratora tiesības redaktoriem
Nereti par mājaslapas saturu atbild vairāki cilvēki. Šādā gadījumā nepareizs solis ir dot admin tiesības visiem. Visdrošāk admin tiesības piešķirt vienam cilvēkam, bet pārējiem nodrošināt redaktora vai pārvaldnieka tiesības. Tas ļauj, piemēram, publicēt saturu, pārvaldīt internetveikalu, veikt citas darbības, bet nesniedz administratora pilnās tiesības.
8. Ierobežo pieteikšanās mēģinājumu skaitu
Atkārtoti pieteikšanās mēģinājumi, ievadot nepareizu paroli, ir viens no signāliem, kas liecina par vietnes uzlaušanas mēģinājumu. Tādēļ pieteikšanās mēģinājumu skaita ierobežošana ir efektīvs veids, kā savu vietni aizsargāt no centieniem uzminēt piekļuves datus. Lai ierobežotu mēģinājumu skaitu, izmanto spraudni, piemēram, Limit Login Attempts. Tas bloķē piekļuvi pēc trīs neveiksmīgiem mēģinājumiem un liedz atkārtoti mēģināt 20 minūtes.
9. Izmanto SSL sertifikātu
SSL sertifikāti nodrošina datu šifrēšanu starp lietotāju un serveri, aizsargājot informāciju no pārtveršanas un ļaunprātīgas izmantošanas. Tomēr joprojām daudzām mazā un pat vidējā biznesa mājaslapām trūkst SSL sertifikāta, kas apdraud to uzticamību. Apmeklētāji, nonākot šādā vietnē, saņem brīdinājumu, ka tā nav droša, kas var atturēt potenciālos klientus no tālākas lapas izpētes. SSL sertifikāta ieviešana ne tikai palielina drošību, bet arī uzlabo mājaslapas pozīcijas meklētājprogrammās un veicina lietotāju uzticību, padarot to par būtisku investīciju jebkuram uzņēmumam.
10. Atspējo XML-RPC funkcijas
XML-RPC ir WordPress funkcija, kas ļauj veikt attālinātas darbības, piemēram, mobilo aplikāciju izmantošanu satura publicēšanai. Tomēr tā var tikt ļaunprātīgi izmantota, hakeriem piekļūstot mājaslapai ar atkārtotiem pieteikšanās mēģinājumiem. Tādēļ, ja mājaslapas funkcionalitāte neprasa XML-RPC, ieteicams šo funkciju atspējot, lai samazinātu drošības riskus un aizsargātu satura pārvaldības sistēmu.
11. Izmanto web aplikāciju ugunsmūri (WAF)
WAF jeb web aplikāciju ugunsmūris ir būtisks drošības līdzeklis, kas aizsargā mājaslapu no uzbrukumiem, kā, piemēram, SQL injekcijām, XSS (cross-site scripting) un DDoS. WAF darbojas kā aizsargbarjera starp lietotāju un serveri, filtrējot ienākošos pieprasījumus un bloķējot ļaunprātīgus mēģinājumus.
Cloudflare kā WAF risinājums WordPress drošībai
Cloudflare ir viena no vadošajām platformām WAF risinājumiem, kas piedāvā vairākus rīkus WordPress drošībai. Izmantojot Cloudflare Automatic Platform Optimization (APO) spraudni, var piekļūt tādiem drošības un veiktspējas uzlabojumiem kā Cloudflare WAF, Universal SSL un DDoS aizsardzībai. Ar Cloudflare Zero Trust iespējām lietotāji var uzlabot drošību, piemēram, ieviešot multifaktoru autentifikāciju (MFA), tādējādi ierobežojot piekļuvi iekšējiem resursiem un uzraugot pieteikšanās mēģinājumus.
12. Servera izolācija un VPS izmantošana
Virtuālais privātais serveris (VPS) piedāvā lielāku kontroli pār interneta resursiem, nodrošinot drošāku vidi nekā koplietojamie serveri. Servera izolācijas un VPS izmantošana kļuvusi īpaši nozīmīga pēdējā gada laikā, ko veicinājis pieaugošais kiberuzbrukumu skaits. Hakeri mērķē uz mājaslapām uz koplietojamiem serveriem, kur viena mājaslapa var kalpot par vārteju uz citām lapām. VPS nodrošina izolētu vidi, samazinot šos riskus.
Agrāk VPS tika uzskatīti par ekskluzīvu risinājumu lielākiem uzņēmumiem, bet tagad, pateicoties zemākām izmaksām un konkurencei, VPS ir kļuvis pieejamāks arī vidējam vietnes turētājam. VPS ir ideāls risinājums biznesiem, kam svarīga WordPress mājaslapas drošība.
13. Regulāri atjaunini servera programmatūru
Droša mājaslapa prasa ne tikai nepieciešamo atjauninājumu veikšanu, bet arī jāatceras par serveri. Ja tam ir veca operētājsistēma vai sistēmā ir kādi drošības “caurumi”, to svarīgi novērst. Šeit nozīmīgi domāt, piemēram, par php versiju vai sql versiju, arī par datubāzēm.
14. Nodrošini divpakāpju autorizāciju
Mājaslapas drošība tiešā veidā ir saistīta divpakāpju autorizāciju. Tas nozīmē, ka pēc lietotājvārda un paroles ievadīšanas, ir jāveic vēl kāda darbība, lai pārbaudītu, ka tas ir cilvēks, nevis bots. Piemēram, viena iespēja ir matemātisks uzdevums – kaut 15+12. Reizēm skaitļi tiek rakstīti ar vārdiem, lai apgrūtinātu automātisku uzlaušanu.
15. Uzstādi drošības moduļus
Piemēram, All In One WP Security & Firewall pārbauda visas drošības konfigurācijas. Moduli instalējot, parādīsies spidometrs ar mājaslapas drošības līmeni. Sākotnēji tas parasti ir ļoti zems, bet soli pa solim to var uzlabot. Modulis pastāsta, kam un kāpēc dažādas konfigurācijas domātas. Tāpat tas sniedz iespēju aizsargāt lapu no botiem, piekļūt satura pārvaldības sistēmai no noteiktām IP adresēm vai tikai noteiktos laikos. Visbeidzot ir iespējama failu skenēšana.
16. Veido regulāras mājaslapas rezerves kopijas
Nav garantēts, ka mājaslapa kādreiz netiks uzlauzta, tāpēc regulāri veidoti rezerves kopiju faili jeb backups ir būtiski. Saglabātie dati ļauj atjaunot mājaslapas vecāku versiju uzlaušanas vai kļūdu gadījumā. To var veikt automātiski reizi mēnesī, nedēļā vai pat dienā, pielāgojoties vietnes specifikai.
Papildu drošībai vari izmantot UpdraftPlus – augsti novērtētu WordPress spraudni, kam uzticas vairāk nekā 3 miljoni vietņu visā pasaulē. UpdraftPlus ļauj veidot rezerves kopijas un atjaunot datus tikai ar dažiem klikšķiem, nodrošinot iespēju saglabāt dublējumus izvēlētajā glabātuvē un uzturēt vietni drošībā.
17. Atvadies no liekā – neizmantotiem moduļiem un tēmām
Visbeidzot nevajadzīgos plugin, moduļus un tēmas atceries izdzēst. Neizmantotie plugin nereti noveco, līdz ar to ir lielāki drošības “caurumi”. Reizēm var būt situācija, ka modulis vispār netiek izmantots, bet ir aktivizēts. Tas ir vēl bīstamāk. Ir vērts laiku pa laikam izskatīt un atvadīties no liekā.
18. Nolīgsti profesionāļus, kuri uzturēs Tavu WordPress mājaslapu
Ja vēlaties nodrošināt savas mājaslapas drošību ilgtermiņā, taču WordPress pārvaldīšana sagādā izaicinājumus vai ikdienas darbos ir grūti atrast laiku regulārajiem uzturēšanas darbiem, speciālistu piesaiste var būt pareizā izvēle.
Uzticot vietnes drošības uzlabošanu un tehnisko atbalstu zinošiem profesionāļiem, Jūs varēsiet būt pārliecināts, ka mājaslapa būs aizsargāta un atjaunināta, ļaujot vairāk laika veltīt sava digitālā biznesa attīstībai.
Nepieciešama palīdzība?
E-komercija.lv speciālisti nodrošinās pilnu WordPress mājaslapas drošības pārvaldību, veicot regulārus atjauninājumus, drošības uzlabošanu un tehnisko atbalstu, lai Jūsu uzņēmuma vietne būtu droša.
Mājaslapas administrēšana: 13 padomi efektīvākai ikdienai
1. Informācija par klientu – automātiski CRM programmā Brīdī, kad klients internetveikalā aizpilda pasūtījuma formu, informācija nereti nonāk e-pastā. Tikai pēc ziņas…
Kopsavilkums
WordPress drošība ir kritisks faktors jebkura uzņēmuma veiksmei un uzticamībai interneta vidē, ja mājaslapa ir veidota ar WordPress. Kiberuzbrukumu draudi turpina pieaugt, tāpēc ir būtiski ievērot labākās prakses drošības pasākumus, piemēram, regulārus atjauninājumus, SSL sertifikātu lietošanu un divpakāpju autentifikāciju.
Neatkarīgi no uzņēmuma lieluma, droša mājaslapa aizsargā klientu datus, uzlabo SEO rezultātus un stiprina zīmola reputāciju. Ieviešot rakstā minētos ieteikumus, Tu samazināsi mājaslapas uzlaušanas riskus un nodrošināsi stabilu pamatu sava digitālā biznesa attīstībai.